Bryter

It’s simple, cozy and soft. What more do you need to be prepared for Fall, right?

Here it is. Bryter. My first “positive-ease” sweater.

I’m so used to snug cardigans that I really had to control myself not to increase fewer stitches in the yoke or at least shape waist. However, I decided to stay strong and just stick to the plan.  I guess it worked out pretty well.

I was also pretty lucky with this dye lot as the skeins were really brown. You can imagine how happy I am seeing that lavender spots are actually almost non-existent.

Now I just need to grade it and CO for something new. Preferably with negative ease :-D

Have a great day!

Justyna

9 thoughts on “Bryter”

 1. Niesamowicie piękny sweter wydziergałaś z tej włóczki, i oto kolejny dowód jak bardzo utalentowana kobieta z Ciebie jest :) Ta włóczka i jej kolorystka to ciężki orzech do zgryzienia, a Ty wykorzystałaś splot, który idealnie do niej pasuje!
  Patrzę sobie na zdjęcia włóczki i zastanawiam się tylko, czy włóczka uprzędzona w ten sposób nie ma przypadkiem skłonności do filcowania? Jak ją oceniasz?

  1. Dziękuję bardzo!
   Czasami im mniej, tym lepiej, nie? :-) A kolor na serio trudny, choć został mi jeszcze motek, więc i czapę jakąś wykombinuję ;-)
   Wiesz co, to jest singiel i na 100% będzie się kulkować, już teraz jest meszek (no cóż taki urok singli), ale raszej nie powinna się filować. Znaczy się mam nadzieję ;-)

 2. You knit this up soo quick!! it looks so cozy. I love the moss panel and the lines in the front and the longer edge on the back.

 3. Lete your sweater is BEAUTIFUL and I love the pattern. How would I go about buying it? I found the perfect yarn today and now I know what I want to make with it. I hope there is a size for chubby girls.

  1. Thank you so much!
   I hope to finish testing the pattern some time in October – very likly late October. I can notisfy you then. The sizing will be 28″ to 50″ (plus 2″ of posivive ease).

   1. Wonderful, I am in your Ravelry group and I am DaiseyB on there. I love the way the moss stitch shapes upwards in the front and think that would be very flattering to the fuller figure. How many skens of Mad Tosh did you use to make it? I wanted to be buying it and have it ready to go when it comes out.
    Thanks for answering me.

Comments are closed.